Flyball box - podrobný popis

Veškeré rozměry boxu a jejich konstrukce odpovídají Evropským i Americkým pravidlům pro Flyball a Řádu ochrany psů při flyballových turnajích.

Všechny použité materiály jsou zdravotně nezávadné a 100  recyklovatelné.

Při konstrukci boxu byl kladen především důraz na zajištění bezpečnosti psů a obsluhy boxu.
Všechny hrany boxu jsou zaoblené, aby se minimalizovala možnost zranění psů a obsluhy. Celý box je svařen z polypropylenových dílců vyřezaných CNC frézkou, což zaručuje jejich přesnost, pevnost, rozměrovou a tvarovou stálost boxu, odolávání povětrnostním vlivům a v neposlední řadě i snadnou údržbu a čištění boxu. Nehrozí odštípnutí krajů jako u konstrukcí z dřevěných překližek.

Konstrukce a obložení zadní opěrné desky je pro nabíječe boxu pohodlné a bezpečné. Na opěrné desce je nalepena měkká pryž. Plocha základny v místě, kde stojí nabíječ, je opatřena protismykovou vrstvou - gripem, která minimalizuje riziko uklouznutí nabíječe.

Pro obklad odpalovací a náskokové desky je použit sendvičový materiál 10 mm měkčené pryže a 2,5 mm rýhované pevné gumy. Spodní 10mm silná část tlumí nárazy při dopadech. Svrchní černá tvrzená vrstva má protiskluzovou strukturu a zároveň chrání spodní pružnou část proti opotřebení. Použití tohoto materiálu zabraňuje nadměrnému namáhání pohybového ústrojí psů a zvyšuje komfort a bezpečné používání.

Jsme schopni dodat na objednávku i materiál Tuff Spun®, který standardně používají výrobci boxů v USA. Tento materiál však není ideální do vlhkého prostředí a nemá ochrannou tvrzenou vrstvu, takže dochází s jeho rychlejšímu opotřebování.

Základní box je vybaven dvěma odpalovacími mechanismy pro běžně používané tenisové míče. Otvory v odpalovací desce jsou konstruovány na jejich rozměry tak, aby při nabití vyčnívala polovina průměru míče (podle pravidel pro flyball). Kompletní Flyball box váží 19 kg + max. 7,5 kg závaží ve "špici" boxu (viz. níže).

Odpalovací mechanizmus (LAUNCHER)
Základní část (skříň) odpalovacího mechanizmu je vyrobena z aluminiových dílců opatřených eloxovou (anodizovanou) vrstvou zabraňující jejich oxidaci. Nerezový odpalovací trn je osazen v bronzových kluzných pouzdrech. Šrouby a pružiny jsou též z nerezu. Demontáž odpalovačů je jednoduchá, což usnadňuje údržbu a čištění. Je možné seřizování síly výstřelu míče i sílu potřebnou s uvolnění spouště odpalovače. Pro prvotní nácvik lze odpalovací trn jednoduše zajistit v natažené poloze a nedochází s odpalování míčů. Odpalovače jsou konstrukčně navrženy tak, aby splňovaly pravidlo minimální vzdálenosti dopadu míče od odpalovací desky - 61cm.

Náskoková deska je k základně boxu upevněna dvěma standardními panty. Sílu potřebnou pro stisknutí náskokové desky je možné seřídit plynulým zvýšením nebo snížením předpětí dvou nerezových pružin pod náskokovou deskou v závislosti na hmotnosti psů. Zároveň je možné seřízení citlivosti náskokové desky seřízením jejího zdvihu a dále seřízení vůle mezi úderníkem a spouští.

V zadní a střední části základny jsou otvory pro ukotvení boxu pomocí hřebů.
Do přední části boxu je možné nainstalovat jednoduše vyjímatelné závaží s hmotností do cca 7,5 kg pro stabilizaci boxu. Přední část (špice) boxu pak nemá tendenci s nadzvedávání při dopadu psa a potřebná síla, kterou se musí nabíječ o box opírat je minimální. Box stačí ukovit do otvorů v zadní části základové desky, aby se eliminovalo případné posouvání boxu směrem vzad.

Na závěr tohoto textu bych chtěl velmi poděkovat předsedovi Flyball Clubu ČR panu Jaroslavu Jandovi, za pomoc při konstrukci prototypu, poskytnutí rozměrových náčrtů a za další konzultace a rady. Další dík patří členům R.U.P. týmu za ochotu testování prototypu a jejich připomínky a návrhy na vylepšení. facebook.com/flyballRUP Díky také za perfektní fotky Petru Chudobovi facebook.com/petrPowerteaChudoba


Výroba a prodej: Ing. Aleš Spirman
Mlýnská 968
560 02 Česká Třebová
www.flyball-box.com
tel: 606 543 131
e-mail: info@flyball-box.com